Zabiegi podologiczne

Konsultacja podologiczna
Ma na celu uzyskaniu ogólnych informacji o stanie stóp. Pozwala wykryć zmiany w ich obrębie, wyciągnąć wnioski odnośnie dalszego postępowania (leczenia, terapii, zabiegów, konsultacji) oraz dobrać odpowiedni rodzaj kosmetyków czy uzyskanie zaleceń odnośnie pielęgnacji domowej.

Podstawowy zabieg podologiczny
Dzięki niemu Twoje stopy pozostaną w najlepszej kondycji. Regularnie udając się na podstawowy zabieg podologiczny można wykryć wiele problemów skórnych, na przykład odciski, modzele, nagniotki, brodawki wirusowe czy choroby grzybiczne. Dodatkowo, zabieg może stanowić chwilę relaksu.

Pedicure leczniczy
Pedicure leczniczy działa leczniczo oraz profilaktycznie w przypadkach wszelkich problemów ze stopami. Poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów można w skuteczny sposób pozbyć się wielu problemów związanych z wrastającymi paznokciami, odciskami czy pękającymi piętami. Profesjonalna usługa wykonana przez podologa to przede wszystkim troska o własne zdrowie.

Usuwanie modzela/odcisku/nagniotka
Modzele powstają na skutek wadliwego ustawienia stóp. Jest to zgrubienie warstwy rogowej naskórka, które powstaje w efekcie przedłużającego się ucisku lub tarcia. Przyczyną modzeli mogą być deformacje stopy lub źle dobrane buty.
Pojawianie się odcisków na stopach to przede wszystkim efekt nieodpowiednio dobranych butów. Bardzo często wybierane jest obuwie, które wymusza na stopie jej nienaturalny układ. W przypadku butów na obcasie zbyt mocno obciąża się część przednią i to najczęściej tam pojawia się odcisk jako reakcja obronna skóry przed długotrwałym naciskiem.
Możliwe jest samodzielne usunięcie odcisków poprzez stosowanie preparatów dostępnych na rynku. Należy jednak mieć świadomość, że niewłaściwe zastosowanie domowej metody może wpływać na pogorszenie się zmiany skórnej, a w konsekwencji do dużo poważniejszych powikłań. Dlatego zaleca się korzystanie ze specjalistycznych gabinetów.

Opracowanie pękających pięt
Pękające piety to powszechny problem dotykający osoby w różnym wieku. Pękanie pięt związane jest z przesuszeniem skóry i jej nadmiernym rogowaceniem.
Pierwotną przyczyną pękających pięt mogą być: niewłaściwa pielęgnacja stóp, złe obuwie, niedobór witaminy A, zaburzenia krzepnięcia krwi.
Nieleczone pęknięcia mogą prowadzić do głębokich, bolących ran i krwawienia znacznie ograniczających komfort chodzenia.

Usuwanie brodawek wirusowych (kurzajek)
Brodawki wirusowe (tzw. kurzajki) powstają na skutek działania wirusa –HPV, może to być powiązane ze słabością układu odpornościowego. Narażone najczęściej są osoby cierpiące na nadpotliwość stóp, czy często korzystające z basenu lub sauny.
Brodawki często mylone są z odciskami. Jeżeli są umiejscowione we wrażliwych miejscach np. zgięcia palców, brzegi stopy bywają bolesne, a w czasie chodzenia mogą powodować dyskomfort. Brodawki na stopach (jak i w innych miejscach) należy usuwać jak najszybciej, gdyż mają tendencje do rozprzestrzeniania się na skórze, poza tym są zaraźliwe.


Dopalanie brodawek wirusowych (kurzajek)
Wykonuje się przy głębokich i rozległych brodawkach, gdy pojedynczy zabieg nie jest w stanie ich usnąć.

Pielęgnacja stopy w przebiegu cukrzycy
Stopa cukrzycowa – jest to zespół zmian w obrębie stopy charakteryzujący się, powstałym w wyniku infekcji, owrzodzeniem i/lub destrukcją tkanek głębokich a także zaburzeniami neurologicznymi i chorobami naczyń obwodowych o różnym stopniu zaawansowania
Zespół stopy cukrzycowej należy do najcięższych powikłań cukrzycy, zwłaszcza jeśli wystąpi przerwanie ciągłości skóry (rana, zadrapanie, otarcie). Leczenie tego powikłania jest trudne i wymaga wielodyscyplinarnego podejścia specjalistów, podologów również.

Zdejmowanie lakieru hybrydowego
Wykonuje się przy pomocy frezu ceramicznego.

Skracanie paznokci
Paznokcie zbyt długie przeszkadzają w chodzeniu, uszkadzają i podrywają paznokieć. Skracane paznokci wykonuje się specjalistycznymi narzędziami i przebiega ono bezboleśnie.

Skracanie i opracowanie paznokci
Skracane paznokci wykonuje się specjalistycznymi narzędziami i przebiega ono bezboleśnie. Opracowanie paznokci polega na usunięciu skórek przy wałach okołopaznokciowych i wygładzeniu płytki paznokcia przy użyciu frezu diamentowego tak, by nadać paznokciom estetyczny wygląd.

Skracanie i opracowanie paznokci chorobowo zmienionych
Najczęstsze przyczyny zmian chorobowych w obrębie paznokci to grzybica, tzw. zielony paznokieć lub onycholiza.
Grzybica jest jedną z najbardziej uciążliwych chorób cywilizacyjnych. Za grzybicze zakażenie stóp i paznokci odpowiadają mikroorganizmy zwane dermatofitami. Na szczęście kontakt zdrowego człowieka z nimi jeszcze nie przesądza o zakażeniu. Dopiero przerwanie ciągłości skóry i kontakt z tymi mikroorganizmami może skutkować zachorowaniem na grzybicę. Do infekcji grzybiczej przyczyniają się też uwarunkowania środowiskowe, takie jak ciepło czy duża wilgotność. W leczeniu grzybicy niezwykle ważne jest usuwanie zakażonej płytki paznokcia – ułatwia to przenikanie leków do łożyska.
Onycholiza występuje bez względu na wiek i płeć. Polega na zmianie kształtu i zabarwienia paznokci, które są skutkiem poluzowania struktury płytki paznokciowej. W wyniku tego poluzowania dochodzi do odwarstwienia płytki paznokcia od łożyska i nagromadzenia się pod płytką powietrza.

Rekonstrukcja paznokcia
Najczęstszymi powodami do rekonstrukcji paznokcia są:
• zanik,
• zaburzenia wzrostu,
• odłączanie się paznokcia od łożyska,
• urazy mechaniczne.

Podcięcie i tamponada wrastającego paznokcia
Wrastające paznokcie należą do najczęściej występujących dolegliwości stóp, zwłaszcza w obrębie palucha. Problem ten pojawia się, gdy boczne krawędzie paznokcia wykrzywiają się i wbijają się w skórę, powodując obrzęk, zaczerwienienie i ból, a z czasem dochodzi do stanu zapalnego i rozwoju ziarniny.
Głównymi przyczynami wrastania paznokci są przede wszystkim niewłaściwe obcinanie paznokci lub uwarunkowania genetyczne.
Wrastanie jest niestety problemem nawracającym. Jeśli podczas chodzenia lub dotyku występuje ból lub widoczny jest obrzęk, należy skonsultować się z podologiem. Podolog wykona podcięcie klinowe oraz założy opatrunek aseptyczno-gojący. Im wcześniej zostanie podjęta terapia, tym jest ona mniej bolesna i paznokieć szybciej wróci do zdrowia.

Wymiana tamponady
Tamponada to miękki opatrunek. Służy do korekcji wrastających i wkręcających paznokci. Gaza odseparowuje wał paznokciowy od płytki paznokcia.
Po instrukcjach udzielonych przez podologa takie opatrunki można zmieniać samodzielnie w domu. Sama metoda leczenia z wykorzystaniem tamponady jest bezbolesna, ale należy się zgłosić do gabinetu zanim proces wrastania paznokcia rozwinie się i zacznie powodować ból.

Założenie klamry ortonyksyjnej
Wrastający paznokieć jest to bolesna dolegliwość w obrębie palucha lub innych palców stopy. Z przypadkiem wrastającego paznokcia mamy do czynienia w momencie, kiedy płytka paznokcia wbija się w miękką tkankę wału paznokciowego. Do takiego stanu może dojść poprzez uraz mechaniczny, infekcje, uprawianie niektórych dyscyplin sportowych, nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie paznokcia, a także noszenie źle dopasowanego obuwia.
Choroba ta przejawia się początkowo niewielkim bólem w obrębie wału paznokciowego, po stronie, po której paznokieć wrasta pod skórę. Z czasem dolegliwość może przerodzić się w stan zapalny, co wydłuża proces leczenia. Może również dojść do rozprzestrzeniania się zakażenia na skórę i tkankę podskórną całego palca.
Do korekty wrastających/wkręcających paznokci używane są klamry. Dobór klamry to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Decyduje o tym grubość, elastyczność, łamliwość paznokcia, sposób oraz czas wrastania/wkręcania.
Wskazaniem do stosowania klamry jest wrośnięty i zniekształcony paznokieć oraz zmiany kształtu paznokcia po leczeniu lub urazie.
Czas stosowania klamry to około 3-12 miesięcy.

Kontrola i przesunięcie klamry
W miarę korygowania się paznokcia i jego wzrostu zachodzi potrzeba przesunięcia klamry lub jej wymiana.

Masz pytania?
Napisz do nas!